Domov se snaží postupně v co největší míře zapojovat uživatele do běžného života. Ti se mohou libovolně zúčastnit činností, které se hlavně skládají ze sociálního učení a z učení praktických každodenních činností.
Uživatelé chodí na procházky, učí se samostatně nakupovat, orientovat se ve městě, využívat veřejně dostupné služby (pošta, kadeřník, veřejná doprava, kostel apod.).
Stravování
Zařízení má vlastní stravovací provoz.
Uživatelé mají možnost odběru stravy 3x denně, v případě potřeby je jim upraven dietní režim. Uživatel může stravu odmítnout a nemusí odebrat všechna jídla. Odhlašování jídla se řídí příslušným vnitřním předpisem.
Uživatelé mají k dispozici kuchyňky s vybavením, kde si mohou vařit dle vlastního uvážení sami nebo za podpory personálu.
Péče o uživatele
Každý uživatelmá svého klíčového pracovníka. Společně sestavují uživatelův individuální plán, do kterého se může zapojit i rodina, přátelé, blízcí. Klíčový pracovník zjišťuje potřeby a přání uživatele a podporuje ho v jejich uskutečnění.
Zároveň mohou kdykoliv přijít za pracovníky zařízení a sdělit jim své přání nebo potřeby. Této možnosti bohatě využívají.
Péči o uživatele zajišťují pracovníci v sociálních službách, zdravotní sestry, sociální pracovnice, psychiatr, psycholog a další odborníci.
Zdravotní péče
Je zajišťována smluvně
- praktickým lékařem
- psychologem, psychiatrem
- v případě potřeby dalšími odborníky
- vlastním zdravotnickým personálem
Fakultativní služby
Klientům jsou nabízeny fakultativní služby nad rámec základních činností (např. doprava, kadeřnictví, pedikúra).
Návštěvy
Domov je zařízením otevřeným.
Návštěvy uživatelů si mohou prohlédnout celý objekt a s uživatelistrávit návštěvu v jejich soukromém prostoru nebo ve společných prostorách.
Návštěvy může zrušit ředitel nebo lékař z důvodů hygienicko epidemiologických nebo při jiném možném ohrožení klientů nebo návštěvníků.
Zprostředkování kontaktu se společenským prostředím
V rámci tohoto programu se uživatelé učí používat hromadnou dopravu, hospodařit s finančními prostředky, nakupovat, orientovat se prostorově i společensky. Uživatelé jsou podporováni při navazování nových kontaktů, obnovení nebo upevnění kontaktu s rodinou a při dalších aktivitách podporujících sociální začleňování osob.
Podpora zaměstnanosti uživatelů
V rámci socializačního programu pomáháme našim uživatelům při vstupu na volný trh práce. Někteří uživatelé pracují v pomocných provozech našeho zařízení – např. uklízečky, pomocné kuchařky, pracovníci v hospodářství.
Dále se nám daří dlouhodobě spolupracovat s organizacemi A.P. & P spol. s r. o., Kladno, uživatelé jsou zde zaměstnáni v chráněné dílně na pozici kreslič/ka.
Aktivizační činnosti
Resocializační program zaměřený na postupné začleňování uživatelů do běžné společnosti.
Aktivizační program zaměřený na volnočasové aktivity:
- tvůrčí dílna – orientováno na výtvarné techniky
- relaxační odpoledne – zaměřeno na různé druhy aktivit, jako je hraní společenských her, keramika, batikování, korálkování aj.
- nácvik soc. učení – zaměřeno na nácvik přípravy různých pokrmů, osvojování správného stolování
- pracovní terapie
- hudební odpoledne – účastníci se také připravují na různá veřejná vystoupení
- ruční práce – zaměřeno na háčkování, pletení, vyšívání, tkaní aj.
- rehabilitační cvičení – bazální stimulace
- portovní činnosti
- setkávání s uživateli – uživatelé se podílejí na sestavování jídelníčků
- aktivity se psem
- práce s PC
- využívání sociálně terapeutické dílny – mimo Domov
- porady s uživateli
- aktivity mimo zařízení – výlety, rekreace, ostatní zábavné akce
- společenské akce pořádané pro veřejnost